Taktike za usmerjanje k pogovoru
Korak za korakom
Iskanje pravega ravnovesja med zaščito vašega otroka in zagotavljanjem svobode ni enostavno. Ne morete biti ves čas ob svojih otrocih, oni pa vam za kaj podobnega tudi ne bi bili hvaležni.
Vendar jim ob temeljitem pogovoru in zaupanju lahko pomagate, da v kočljivi situaciji sprejmejo pravilno odločitev. Da se sicer učijo na lastnih napakah, vas pa prosijo za nasvet vedno, ko ga potrebujejo, ter da se ob vas počutijo varne.
Majhne spremembe v odnosu lahko naredijo pomembno razliko – vendar ne pričakujte uspeha čez noč. Naredite korak za korakom.
Nihče ni popoln
Sprejmite dejstvo, da nimate vedno prav niti vi niti vaš otrok. Kar velja za enega otroka ali splet okoliščin, ni nujno, da velja tudi za drugega. Vedite, da so napake neizogibne in da se na njih učite.
Spoznajte svojega otroka
Spoznajte svojega otroka kot posameznika. Ali veste, kaj ima rad in česa ne mara – pri sebi ali v svetu okoli sebe? Kaj bi v svojem življenju (ali pri vas!) spremenili, če bi lahko?
Vzemite si čas in mu zastavite to vprašanje in prisluhnite njegovim odgovorom. Mogoče boste odkrili, da ga ne poznate tako dobro, kot ste mislili; otrok pa bo začutil, da je njegovo mnenje za vas pomembno.
Zgradite tesne odnose
Otroci so bolj naklonjeni upoštevanju postavljenih pravil, če se počutijo kot pomemben član skupine. Ponudite otroku občutek pripadnosti, delajte stvari skupaj – odkrijte, kaj vaš otrok rad počne, kuhajte skupaj ali počnite druge stvari kot družina.
Z določanjem rutin boste lahko skupaj preživeli več časa, imeli boste več priložnosti za pogovor in na ta način boste otroku dali občutek, da se ob težavah lahko obrne na vas.
Poskrbite, da se počutijo spoštovane
Otroku moramo dati občutek, da je spoštovan. Mnenje vašega otroka je pomembno. Otrok mora imeti možnost svobodnega izražanja svojega mnenja v okolju, ki mu bo v podporo. Zato pravočasno obvestite svojega otroka o kakršnih koli spremembah, ki bodo nanj vplivale, ter mu pokažite, da ste ponosni nanj. Če se njegovi prijatelji znajdejo v težavah, vaš otrok pa vanje ni vpleten, mu povejte, kako ste nanj ponosni zaradi zrelega vedenja.
Postavite pravila
Pomembno je, da otroci poznajo osnovna pravila in posledice, če jih kršijo. Vendar pa ne pozabite tudi na pohvalo, ko storijo kaj dobrega. Otroci bodo vaša pravila zagotovo preizkušali, zato bodite dosledni. Kot učinkovita »kazen« se običajno izkaže že, da otroka prikrajšate za njegove privilegije – načrtovani odhod v kino, srečanje s prijatelji, gledanje televizije.
Pravila pomagajo otroku in razvijajo njegov občutek odgovornosti. Razložite mu na primer, da so informacije o tem, s kom se videva in kdaj se bo vrnil domov, pomembne predvsem zaradi njegove lastne varnosti in ne le zaradi vašega duševnega miru.
Zaupajte jim
Z zaupanjem otroku daste možnost, da vam pove resnico (posebej glede nesprejemljivih ali tveganih dogodkov). Pomembno je, da se ob takem razkritju ne ujezite ali ga obsodite. S tem, ko ste pripravljeni poslušati njegovo plat zgodbe in se pogovoriti o različnih možnostih, mu pomagate, da bo sprejemal razumne odločitve v prihodnosti.
Zaupanje je bistvenega pomena za iskreno komunikacijo. Če se otrok počuti varnega v pogovorih z vami tudi o težkih temah, se bo z vami pogovarjal tudi takrat, ko bo nujno potreboval vaš nasvet.
Prepričajte se, da so obveščeni
Pogosto so otroci bolje obveščeni o različnih temah, kot mislimo – vendar pogosto ne poznajo vseh dejstev. Ne glede na to, za katero temo gre, se prepričajte, da ima vaš otrok vedno na voljo prave informacije in ve, na koga se lahko obrne za dodatne podatke.
Poskusite se izogniti pridigam in taktikam zastraševanja. Veliko bolje se bo odrezal objektiven pogovor o pozitivnih in negativnih straneh nekega dogodka ali aktivnosti. Uporabite jezik, ki ga bo vaš otrok razumel, in primere, ki so zanj ustrezni, ter ga spodbujajte k izražanju svojega mnenja.
Pokažite z dejanjem
Kot starši ali skrbniki ne podcenjujte vpliva lastnih potez, stališč, besed in izbire. Vse to v veliki meri vpliva na vedenje vašega otroka. Razmislite, kakšen vzor ste svojemu otroku. Težko ga je spodbuditi, da sprejema razumne odločitve, če pred seboj nima dobrega vzornika!