„Pogovoriti se moramo o …“ – podpora staršem pri soočanju z izzivi (povezanimi z uživanjem alkohola)

„Pogovoriti se moramo o …“ – podpora staršem pri soočanju z izzivi (povezanimi z uživanjem alkohola)

V letu 2024 je Združenje proizvajalcev žganih pijač Slovenije podprlo izvedbo pilotnega projekta „Pogovoriti se moramo o …“ – družbeno odgovorno pobudo, namenjeno podpori staršem pri soočanju s kompleksnimi izzivi, povezanimi z uživanjem alkohola med mladostniki. V okviru projekta smo uspešno izvedli osrednjo komponento: brezplačna individualna svetovanja za starše in skrbnike.

V štirih mesecih je bilo 67 staršem na voljo 51 ur strokovnega svetovanja. Zanimanje za storitev je preseglo pričakovanja, saj so bila vsa mesta hitro zasedena, številni starši pa so se vpisali na čakalno listo. Na srečanjih so udeleženci prejeli praktična orodja, znanje in strokovno podporo, pri čemer so podali pomenljive povratne informacije. 

Rezultati evalvacije so med drugim pokazali, da starši izkazujejo globok občutek odgovornost in mero ozaveščenosti, na primer:

Starši so izrazili veliko zaupanje v ozaveščenost svojih najstnikov o zdravstvenih tveganjih, povezanih z alkoholom (povprečna ocena 4,1/5), in življenjsko nevarnih posledicah, obenem pa izražali skrb glede vplivov vrstniškega pritiska. Najmanj pritrditev je prejela trditev: „Verjamem, da se moj mladostnik zna upreti pritiskom vrstnikov in zavrniti alkoholno pijačo,“ kar kaže na to, da praktična veščina odkloniti ponudbo ostaja področje, kjer mladostniki potrebujejo vajo in podporo.

Spodbudno je, da je 73 % staršev izjavilo, da se počutijo ustrezno obveščene, čeprav bi jih 27 % želelo imeti dostop do več virov informacij. Sama svetovanja so bila ocenjena izjemno dobro (povprečna ocena: 4,7/5), pri čemer so udeleženci izpostavili tako ustreznost vsebine kot priložnost za razmislek o svojem starševskem pristopu. Vprašalnike so izpolnili prav vsi udeleženci, kar je pri podobnih programih redkost. 

Pomembno je, da pobuda krepi nekatere najpomembnejše varovalne dejavnike pred tveganim vedenjem in odvisnostjo: odprto komunikacijo med starši in otroki, čustveno varnost, osebno odgovornost in samospoštovanje. Te temeljne prvine, če so podprte zgodaj in dosledno, imajo osrednjo vlogo pri preprečevanju zlorab in odvisnosti, kakor tudi krepitvi sposobnosti mladostnikov, da sprejemajo premišljene in zdrave odločitve.

Ta pilotna pobuda je jasno pokazala, da so starši pripravljeni in željni sodelovanja – potrebujejo pa prostor, orodja in podporo. S projektom smo postavili trdne temelje za prihodnje dejavnosti in nakazali priložnosti za poglobljeno sodelovanje. Projekt „Pogovoriti se moramo o …“ ob minimalnem vložku z velikim učinkom ponuja smiseln in pomenljiv pristop, ki pripomore k razvoju  bolj zdrave in ozaveščene družinske dinamike v zvezi z uživanjem alkoholnih pijač.